Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
1.5kmh
20 %
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Kongresi i Lushnjes, “Qytetar Nderi” për Rexhep Qosjen dhe Sir Eden

Lajme të ngjashëm

Bashkia e Lushnjes ka çelur festimet në përkujtim të 95-vjetori të Kongresit të Lushnjes. Në ambjentet e kinoteatrit “Vaçe Zela”, kryetari i Bashkisë z.Fatos Tushe, ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi”, akademikun Rexhep Qosja dhe Sir Frederick Morton Eden për kontributin e dhënë për çështjen shqiptare dhe përgatitjen e mbarëvajtjen e Kongresit të Lushnjës. Shtëpia ku u mbajt kongresi është restauruar, ndërsa sot do të përurohet një monument i ngritur përballë saj.

Kongresi i Lushnjës i mbajtur nga 28 deri më 31 janar 1920, shënon një ngjarje tepër të rëndësishme në historinë e shtet-formimit shqiptar. Kongresi miratoi një akt kushtetues për pavarësinë  e plotë të Shqipërisë dhe vendosi në krye të shtetit “Këshillin e Lartë” me 4 anëtar, që përfaqësonin komunitet fetare të vendit.


Më shumë