Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Kongresi i Lushnjes, “Qytetar Nderi” për Rexhep Qosjen dhe Sir Eden

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Bashkia e Lushnjes ka çelur festimet në përkujtim të 95-vjetori të Kongresit të Lushnjes. Në ambjentet e kinoteatrit “Vaçe Zela”, kryetari i Bashkisë z.Fatos Tushe, ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi”, akademikun Rexhep Qosja dhe Sir Frederick Morton Eden për kontributin e dhënë për çështjen shqiptare dhe përgatitjen e mbarëvajtjen e Kongresit të Lushnjës. Shtëpia ku u mbajt kongresi është restauruar, ndërsa sot do të përurohet një monument i ngritur përballë saj.

Kongresi i Lushnjës i mbajtur nga 28 deri më 31 janar 1920, shënon një ngjarje tepër të rëndësishme në historinë e shtet-formimit shqiptar. Kongresi miratoi një akt kushtetues për pavarësinë  e plotë të Shqipërisë dhe vendosi në krye të shtetit “Këshillin e Lartë” me 4 anëtar, që përfaqësonin komunitet fetare të vendit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img