Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Konflikti në Venezuelë, SHBA rrit presionin ndaj regjimit të Maduros

spot_img

Lajme të ngjashëm

fd685d2b533498779394d1b2e0b2e008

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo po zhvillon një turne në Amerikën Latine me qëllimin për të rritur presionin ndaj regjimit të Maduros në Venezuelë.

 

Gjatë takimeve me udhëheqësit amerikano-latinë, Pompeo denoncoi përpjekjet e Rusisë, Iranit dhe Kubës për mbështetjen e presidentit të kontestuar Nicolas Maduro.

Sekretari amerikan i Shtetit kritikoi gjithashtu linjën ajrore direkte Teheran-Karakas, të filluar javën e kaluar. Kompania ajrore Mahan Air, u sanksionu nga Uashingtoni nën dyshimin se transportonte pajisje ushtarake në vatrat e luftës në zonat e Lindjes së Mesme.

Gjatë kësaj fundjave Pompeo pati një vizitë zyrtare në Lima të Perusë, ku takoi presidentin peruan Martin Vizcarra, si dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Nestor Popolizio.

Edhe pse amerikanët dhe komuniteti ndërkombëtar po shton gjithmonë e më shumë  presionin ndaj qeverisë së Maduros, ky i fundit ka bërë thirrje për forcimin e radhëve të gardës civile venezueliane me një milion gardistë deri në fund të këtij viti.

Thirrjen për zgjerimin e milicisë, Maduro po e bën për shkak se rrezikohet nga kundërshtari i tij politik, Juan Guaido, i cili po përpiqet të rrëzojë qeverinë e Maduros nëpërmjet një grushti shteti.

Udhëhqësi i opozitës, Guaidó u shpall president i përkohshëm më 23 janar, pas parregullsive të ndodhura gjatë rizgjedhjes së Maduros në fund të vitit 2018.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img