Konflikti në Venezuelë, SHBA-ja sanksione shtesë ndaj Maduros

Publikuar tek: bota, më 22:39 11-07-2019 Konflikti në Venezuelë, SHBA-ja sanksione shtesë ndaj Maduros Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe ai i Venezueles, Nicolas Maduro

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione të reja ndaj Karakasit zyrtar.

Departamenti i Thesarit të SHBA, ka njoftuar se ka vendosur sanksione edhe ndaj agjensisë ushtarake të kundërzbulimit të Venezuelës, pas vdekjes së një kapiteni të marinës venezueliane, ndërsa ky i fundit ndodhej në paraburgim.

Sanksionet e reja, të shpallura nga departamenti i Thesarit i SHBA-së, kanë bllokuar çdo aset që ndodhet në SHBA të Drejtorisë së Përgjithshme të Kundërzbulimit Ushtarak të Venezuelës

Kapiteni i marinës venezueliane pati një arrestim politik në muajin qershor, pasi u akuzua se ishte pjesë e një komploti për të vrarë presidentin e kontestuar të Venezuelës, Nikolas Maduron.

Venezuela prej disa muajsh është përfshirë nga trazirat dhe tensionet politike. Presidenti i kontestuar Nicolas Maduro, ka refuzuar kërkesën e opozitës për t’u larguar nga pushteti. Për shkak të krizës ekonomike e humanitare e konfliktit të brendshëm që po kalon Venezuela, deri tani  miliona njerëz e kanë braktisur vendin.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me 50 vende të tjera kanë njohur si president Juan Guaidon, udhëheqësin e opozitës i cili në janar të këtij viti e shpalli veten president të përkohshëm të Venezuelës.

Ndërkohë nga ana tjetër, presidenti në pushtet, Nicolas Maduro gëzon mbështetjen e Kinës, Rusisë, Kubës dhe disa vendeve tjera të bllokut anti-amerikan.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Stuhi të fuqishme në Itali, 18 të plagosur nga moti i keq
Përshkallëzohen tensionet mes Britanisë dhe Iranit, 'Rojet Revolucionare' tentojnë të bllokojnë anijet tregtare britanike »
Article Logic
Execution time: 0.013480186462402
array(1) { ["section"]=> string(67) "konflikti-ne-venezuele-shba-ja-sanksione-shtese-ndaj-maduros-171926" }