Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Konflikti në Venezuelë, Maduro shfaqet me uniformë ushtarake, i bën thirrje ushtrisë për unitet

spot_img

Lajme të ngjashëm

4dc77fbeb500e60f77be1265006a50f3

Shfaqja e presidentit Nikolas Maduro para krerëve të ushtrisë venezueliane me uniformë ushtarake ditën e sotme, duket se ka shkaktuar reagime të shumta nga ana e opozitës dhe SHBA-së.

Venezuela është pranë shpërthimit të një lufte civile, ku para disa ditës pati edhe përplasje të ashpër në mes të forcave që mbështesin liderin opozitar Juan Guaidon dhe forcave qeveritare të Maduros.

Në këtë moment të ‘nxehtë’ presidenti Maduro zgjodhi që t’i bashkonte të gjitha njësitet e forcave të armatosura dhe t’i trëgonte me këtë gjest rivalit të tij se ka mbeshtetjen e të gjithë ushtrisë.  

Nga ana tjetër SHBA ka reaguar duke deklaruar se ushtria amerikane është e gatshme që të ndihmojë opozitën në rrëzimin e Maduros, pasi ai cilësohet si diktator.

Ndërkohë situata në Karakas është ‘kritike’ dhe priten nga momenti në moment zhvillime të reja.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img