Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Konflikti në Venezuelë, Juan Guaido KËRKESË ushtrisë amerikane: Është koha të ndërhyni

spot_img

Lajme të ngjashëm

2398430e44091ae9ac5529b4d6de0e1e

Lideri i opozitës në Venezuelë Juan Guaido ka dhënë një intervistë për mediat amerikane, ku i ka kërkuar qeverisë amerikane që të fillojë operacionin për të rrëzuar presidentin aktual në Venezuelë, Nikolas Maduron.

Sipas BBC, Juan Guaido i ka kërkuar po ashtu ushtrisë së Venezueles që të ndalojë së mbështeturi Maduron, i cili konsiderohet si diktator dhe kundër tij janë vënë Amerika, Britania e Madhe dhe shumica e shteteve në Amerikën Latine.

Amerikanët kanë një bazë ushtarake në qytetin e Caraca’s dhe presidenti amerikan Donald Trump ka lënë të hapur mundësinë e një ndërhyrje të amerikanëve nëse Forcat e Armatosura të Nikolas Maduros fillojnë një luftë civile kundër protestuesve dhe opozitës.

Maduro ka gjithsesi mbështetjen e Rusisë dhe të Kinës dhe nuk duket se do të rrëzohet lehtë. Situata është shumë e ‘nxehtë’ dhe pritet që të ketë reagime nga shteti amerikan.

59390048_396155181233532_4592415079990820864_n.png

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img