Konflikti në Venezuelë, Juan Guaido KËRKESË ushtrisë amerikane: Është koha të ndërhyni

Publikuar tek: bota, më 16:51 06-05-2019 Konflikti në Venezuelë, Juan Guaido KËRKESË ushtrisë amerikane: Është koha të ndërhyni Juan Guaido

Lideri i opozitës në Venezuelë Juan Guaido ka dhënë një intervistë për mediat amerikane, ku i ka kërkuar qeverisë amerikane që të fillojë operacionin për të rrëzuar presidentin aktual në Venezuelë, Nikolas Maduron.

Sipas BBC, Juan Guaido i ka kërkuar po ashtu ushtrisë së Venezueles që të ndalojë së mbështeturi Maduron, i cili konsiderohet si diktator dhe kundër tij janë vënë Amerika, Britania e Madhe dhe shumica e shteteve në Amerikën Latine.

Amerikanët kanë një bazë ushtarake në qytetin e Caraca’s dhe presidenti amerikan Donald Trump ka lënë të hapur mundësinë e një ndërhyrje të amerikanëve nëse Forcat e Armatosura të Nikolas Maduros fillojnë një luftë civile kundër protestuesve dhe opozitës.

Maduro ka gjithsesi mbështetjen e Rusisë dhe të Kinës dhe nuk duket se do të rrëzohet lehtë. Situata është shumë e ‘nxehtë’ dhe pritet që të ketë reagime nga shteti amerikan.

59390048_396155181233532_4592415079990820864_n.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U martua në fshehtësi, vajza indiane digjet e gjallë nga babai
Indi/ Banjot publike më të veçanta që mund të keni parë ndonjëherë »
Article Logic
Execution time: 0.010665893554688
array(1) { ["section"]=> string(91) "konflikti-ne-venezuele-juan-guaido-kerkese-ushtrise-amerikane-eshte-koha-te-nderhyni-163202" }