Konflikti në Detin Jugor, Pekini kërcënon Uashingtonin

Publikuar tek: bota, më 16:04 05-07-2016 Konflikti në Detin Jugor, Pekini kërcënon Uashingtonin

Një prej agjencive shtetërore të Pekinit shkruan fjalë të forta drejtuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës rreth konfliktit në Detin Jugor të Kinës.

“Nëse ndërhyn në këtë çështje, Pekini duhet të përgatitet ta bëjë SHBA-në të paguajë me çdo kosto”, thuhet në artikull. Më tej shkruhet se “Kina është një shtet paqësor por duhet të jetë e përgatitur për çdo konfrontim ushtarak”.

Konflikti territorial në Detin e Jugut prek disa shtete si Malajzia, Vietnami dhe Brunei, përgjatë brigjeve të së cilave shtrihen ishujt Spratlydhe 750 ishuj të tjerë të vegjël.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Misioni historik, sonda “Juno” hyn në orbitën e Jupiterit
FBI: Nuk rekomandojmë akuza kundër Hillary Clinton »
Article Logic
Execution time: 0.012722015380859
array(1) { ["section"]=> string(59) "konflikti-ne-detin-jugor-pekini-kercenon-uashingtonin-45607" }