Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
46 %
1.5kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Konflikti Greqi-Turqi, ministri grek: Zgjidhja e problemit është e vështirë, por…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka thënë se Greqia nuk mund të injorojë mospajtimet që ka me Turqinë për çështjet territoriale në Mesdhe dhe për disa tema tjera, mirëpo zgjidhja e problemeve ndonëse është e vështirë, nuk është e pamundur.

Të dyja shtetet janë anëtare të NATO-s, mirëpo nuk pajtohen për një mori çështjesh, duke përfshirë shtrirjen e tyre në Mesdhe, hapësirën ajrore, burimet e energjisë dhe Qipron e ndarë etnikisht.

Ditën e enjte Dendias dhe homologu i tij Mevlut Cavusoglu kanë pasur përplasje në qëndrime në një konferencë për media në Ankara, e cila ka nisur me shpresat për përmirësim të marrdhënieve, mirëpo që shpejt ka përfunduar në hapësirë për akuza nga të dyja palët.

Kjo njëherësh ka qenë vizita e parë e një ministri të Jashtëm grek në Turqi, prej vitit 2015.

Dendias i ka thënë gazetës Kathimerini se ndonëse atmosfera në takim ka qenë e mirë, ende nuk është arritur pajtueshmëri në shumë çështje.

“Çështja me të cilën përballemi me Turqinë është se nuk ekziston asnjë emërues i përbashkët lidhur me kornizën e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve tona”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se qëndrimi i Greqisë është që demarkimi i zonës së vet ekonomike dhe shtrirjes kontinentale me Turqinë në Detin Egje si dhe në lindje të Mesdheut, duhet të bëhet në bazë të ligjit ndërkombëtar.

Dendias ka thënë se ka ftuar Cavusogloun në Athinë për të vazhduar bisedimet, dhe se sipas tij, ky takim mund të ndihmojë në shtrim të rrugës për takim të kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img