Tirana
scattered clouds
17 ° C
17 °
17 °
72 %
2.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
21 °
E mërkurë, 5 Maj, 2021
spot_img

Konflikt mes aleatëve demokratë, kandidati i PDIU ngre akuza: Po tjetërsohet vota për Agron Kapllanajn e PD! Do të thyejë herësin dhe të më nxjerrë nga lista (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kandidati i PDIU Nustret Avdulla, i renditur i pesti në listën e PD në Fier ka ngritur akuza për aleatin e tij në këtë listë, për kandidatin e PD i renditur i shtati, Agron Kapllanaj.

Avdulla ka 1961 vota ndërsa thotë se Kapllanaj i cili aktualisht ka 8382 vota po mundohet që me komisionerë dhe numërues të tjetrërsojë votat në mënyrë që të thyejë herësin dhe të ngjitet në listë, duke marrë pikërisht vendin e Avdullas.

Në Fier duhen 10.001 vota për të thyer herësin, numër që mund të arrihet nga Agron Kapllanaj pasi janë numëruar 436 nga 580 qendra votimi. Ai u bën apel numëruesve që të tregohen korrekt deri në fund, ndërsa iu kujtoi atyre se do të ndiqen penalisht për çdo shkelje. Më tej, ai tha se disponon materiale filmike që do t’i vendosë në dispozicion për të verifikuar çdo votë.

Pjesë nga deklarata: 

Doja të shprehja një shqetësim në lidhje me procesin që vazhdon. Shqetësimi im është për tjetërsimin e votës. I bëj apel numëruesve që do të ndiqen penalisht për çdo veprim abuziv që do bëjnë në tjetërsimin e votës.

Unë si përfaqësues i PDIU disponoj të gjithë materialet filmike dhe do t’i vëmë në dispozicion për të verifikuar çdo votë. Ju bëj dhe njëherë apel të jenë korrekt me ligjin. Besoj e kanë të qartë ligjin se çfarë parashikon tjetërsimi i votës.

Shqetësimi konkretisht është për parregullsitë që kemi hasur tek KZAZ 57 dhe mora shkas nga ky shqetësim për t’i paralajmëruar që të jenë të kujdesshëm me ligjin dhe të jene korrekt. Të jenë korrekt deri në fund. Do shikojmë procesverbalin dhe do merremi konkretisht me problemet që kemi hasur aty në një moment të dytë mund t’ju sqaroj për më tepër.

Po e ngre si shqetësim jo vetëm për veten por për të gjithë nuëmruesit, për të gjithë procesin. Numërimi i votave për secilin kandidat duhet të jetë po aq i kudjesshëm siç ishte për të gjitha subjektet.

Votat e pavlefshme janë hall më vete. Me gjithë problemet që ka si proces, besoj e keni vënë re të gjithë me gabimet që kanë bërë me votat e pavlefshme që janë shumë. Megjithatë është një gje tjetër që i përket instancave të tjera.

Ky problem është vënë re në përgjithësi. Ky fenomen ka filluar të bëhet shqetësues. Prandaj jam para jush për të ngritur këtë shqetësim.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img