Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Konfirmohet varianti Delta Plus në Kosovë, ministria paralajmëron: Përhapet më shpejt

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka njoftuar ditën e sotme se janë identifikuar 12 raste me variantin Delta Plus të Covid-19, pas testimit të 59 mostrave pozitive në një laborator në Gjermani.Sipas Ministrisë, 47 mostra tjera janë identifikuar me variantin Delta.

Delta Plus është një mutacion i ri i koronavirusit dhe sipas ekspertëve mund të përhapet më lehtë. Autoritetet në Kosovë kanë thënë se varianti Delta vazhdon të jetë dominues në Kosovë, megjithatë Ministria deklaroi se “ekziston rreziku i përhapjes së shpejtë të variantit të ri Delta Plus”.

Ekipet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike po hulumtojnë dhe gjurmojnë pandërprerë të gjitha burimet e mundshme për të parandaluar përhapjen e mëtutjeshme të rasteve, detektimin e hershëm të rasteve dhe implikimet e mundshme në shëndetin e njeriut për variantin e ri Delta Plus”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img