Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Konfirmohet rasti i parë i gripit të shpendëve te njeriu në Kinë

Lajme të ngjashëm

Në Kinë është konfirmuar rasti i parë i gripit të shpendëve te njeriu. Sipas mediave të huaja mëshet se virusi H3N8 është konfirmuar në një djalë 4-vjeçar.

Gjatë një deklarate Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, bëri me dije se asnjë person i cili kishte kontakt me 4-vjeçarin nuk i infektua.

Fëmija kishte qenë në kontakt me pula dhe sorra të rritura në shtëpinë e tij, u tha në deklarate.

Varianti H3N8 është zbuluar më parë te kuajt, qentë, zogjtë dhe fokat, por asnjë rast i H3N8 në njerëz nuk është raportuar.

 Komisioni tha se një vlerësim fillestar përcaktoi se varianti nuk kishte ende aftësinë për të infektuar në mënyrë efektive njerëzit dhe rreziku i një epidemie në shkallë të gjerë ishte i ulët.

Më shumë