Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Konfirmohet në detyrë prokurorja e Tiranës, Denisa Asko

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurorja e Prokurorisë së Tiranës, Denisa Asko është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Hetimi administrativ ndaj saj nuk gjeti probleme në asnjë prej tre shtyllave të vettingut, pastërtisë së figurës, profesionalizmit dhe pasurisë.

Procesi i vetingut për prokuroren Asko u krye nga trupa e kryesuar nga Valbona Sanxhaktari, me relator Lulzim Hamitajn dhe anëtare Genta Tafa Bungon. Në cilësinë e vëzhguesit ndërkombëtar ishte i pranishëm Tonçi Petkoviç.

Denisa Asko ka përfunduar studimet në Shkollën e Magjistraturës. Në vitin 2010 dhe u emërua si prokurore në Prokurorinë e Shkodrës. Ajo u shkëput nga prokuroria në vitin 2015 dhe pas një periudhe komandimi në Ministrinë e Drejtësisë, u rikthye në detyrë si prokurore e Prokurorisë së Tiranës me vendim të Këshillit të Lartë të Prokurorisë në vitin 2019.

Më shumë

spot_img