Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Konfirmohet gripi i shpendëve në Shkodër, ngordhin 70 pula

Lajme të ngjashëm

Zgjerohet vatra e infektimit të shpendëve në vendin tonë. Këtë të enjtë është zbuluar një vatër e re e gripit të shpendëve në Shkodër, ku si pasojë kanë ngordhur 70 pula në një fermë private.

Lajmi është konfirmuar nga Prefektja e qarkut të Shkodrës, Majlinda Angoni.  Ajo tha se  sapo u konfirmua se  pulat ishin prekur nga gripi, janë gropousr menjëherë, ndërsa shtoi se në fundjavë do të ketë kontrolle në tregje.

“Kemi pasur një rast të dyshuar që u çua për analiza. Doli pozitiv. U tamponua zona. U morën të gjitha masat. Sot është gjithçka e izoluar.

Sot ishte edhe takimi për të paraprirë rastet e tilla. Gjej rastin të bëj thirrje që çdo rast i dyshuar të paraqitet te mjeku veteriner për të bërë analizat dhe për të marrë masat e duhura. Janë 70 krerë pozitivë. Të shtunë dhëe të dielë do të ketë kontrolle në tregje”, tha Angoni.

Më shumë