Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Konferenca mesdhetare e OSBE, Bushati nga Spanja: Siguria energjetike dhe ndërlidhja i kundërvihen të gjitha burimeve të ekstremizmit

spot_img

Lajme të ngjashëm

c7691e13df879b3c6bbc062c7bdca762

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ndodhet në Malaga, Spanjë, për të marrë pjesë në punimet e Konferencës Mesdhetare të OSBE-së 2018.

Në këtë konferencë marrin pjesë përfaqësuesit e 57 shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së, si dhe gjashtë partnerët Mesdhetarë të OSBE-së për Bashkëpunim: Algjeri, Egjipt, Izrael, Jordani, Marok dhe Tunizi si dhe disa organizata ndërkombëtare.

“Rëndësia e Energjisë për Rritjen Ekonomike dhe Bashkëpunimin në Mesdhe”, ishte tema e diskutimit të Segment Politik të Nivelit të Lartë. Ministri Bushati në fjalën e mbajtur vlerësoi zhvillimin e kësaj konference, e cila i shërben nxitjes dhe bashkëpunimit në fushën e energjisë jo vetëm mes vendeve në brigjet e Mesdheut por edhe me të vendet pjesëmarrëse të OSBE-së.

Bushati theksoi se OSBE dhe vendet mesdhetare mund të luajnë një rol të rëndësishëm për sa i përket bashkëpunimit në nivel rajonal në adresimin e sfidave të përbashkëta.

“Energjia është një çështje kyçe në dinamikën euro-mesdhetare dhe luan një rol shumë të rëndësishëm në marrëdhëniet ndëretnike, rritjen ekonomike dhe bashkëpunimin ndërkombëtar. Kur i shtohet sfidave të tjera specifike të rajonit tonë, si migracioni, terrorizmi dhe vonesa në zhvillimin ekonomik, mund të bëhet faktor kritik për sigurinë e pellgut të Mesdheut”, nënvizoi ai. Shqipëria e konsideron sektorin e saj energjetik vendimtar për zhvillimin e qëndrueshëm të ekonomisë ndaj dhe po punon për integrimin e tregut të energjisë elektrike në tregun evropian, dhe për krijimin e një burse shqiptare të energjisë elektrike.

Në këtë kuadër, Ministri Bushati u ndal tek perspektiva sociale dhe politike për të cilën shprehu bindjen se “siguria energjetike dhe ndërlidhja i kundërvihen të gjitha burimeve të ekstremizmit dhe radikalizimit, veçanërisht ndërmjet të rinjve”.

Bushati përsëriti angazhimin e qeverisë shqiptare për të kontribuar për sigurinë dhe qeverisjen demokratike në fushën e OSBE-së në përgjithësi dhe rajonin tonë në veçanti, në fusha të tilla si ndërlidhja, harmonia ndër fetare dhe respektimi i të drejtave të pakicave, përfaqësimit të të rinjve dhe grave, si dhe kundërshtimit të ekstremizmit të dhunshëm.

 

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img