Tirana
clear sky
13 ° C
13 °
13 °
88 %
1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
20 °
Enj
18 °
Pre
20 °
E hënë, 10 Maj, 2021
spot_img

Konçesionet Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat, KLSH-ja bëri kërkesë dy ditë para seancës plenare: Mos i votoni! Kanë pasoja negative në buxhet (DETAJE)

spot_img

Lajme të ngjashëm

53f797ea41f5632945441901c2f62422

Kontrolli i Lartë i Shtetit i kërkoi parlamentit shqiptar të mos miratonin 2 konçesionet e ndërtimit të akseve rrugore Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat.

‘’Top-Channel’’ siguroi në mënyrë ekskluzive shkresën që KLSH-ja i drejtoi kryeministrit Rama, zv/kryeministrit Erion Braçe, kryeparlamentarit Gramoz Ruçi dhe Ministres së Transportit dhe Infrastrukturës Belinda Balluku që të tërhiqen nga miratimi i dy konçesioneve.

Organi i lartë i kontrollit shtetëror argumenton se pagesa e 10 milionë € interesa për hua për dy kompanitë konçesionare ‘’Gjikuria sh.p.k.’’ dhe ‘’ANK sh.p.k’’ do të ketë kosto negative për buxhetin e shtetit, pasi këto hua nuk ekzistojnë.

“Vetëm për kontratën e Milot-Balldrenë, rezultojnë pagesa tepër, të pajustifikuara sipas kontratës dhe të panevojshme 6.1 milionë euro që përbëjnë pasoja negative financiare për buxhetin e shtetit. Për Orikum-Dukat do të paguhen 3.6 milionë euro interesa të panevojshme, që përbëjnë pasoja negative për buxhetin e shtetit’’, shkruhet në kërkesën e paraqitur nga KLSH-ja.

Kostoja totale e ndërtimit të dy akseve rrugore në fjalë kap shifrën e 281 milionë €. Në seancën e fundit plenare, parlamenti hodhi poshtë 8 dekretet e presidentit Meta, ku midis tyre ishin dhe kthimi mbrapsht i konçesioneve Milot-Balldren dhe Orikum Dukat.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img