Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
35 %
6.2kmh
0 %
Hën
19 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Komuniteti LGBTQI kërkon heqjen e fjalës “nënë”, ja me çfarë duan ta zëvendësojnë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komuniteti LGBTQI në Angli së fundmi ka kërkuar që fjala “nënë” të hiqet nga përdorimi në dukumentat e vendit të punës dhe në vend të saj të përdoret “prind që ka lindur”.

Sipas tyre përdorimi i “gjuhës gjinore” do të parandalojë që punëdhënësit të vendosin pabarazi gjinore mes meshkujve dhe femrave.

Gjithashtu, edhe fjala “baba” duhet të shmanget si pjesë e shtytjes drejt gjuhës asnjëanëse gjinore.

Pjesë e listës së kërkesave bënte pjesë edhe fakti që “femrat” duhet të përdorin tualetin e femrave dhe dhomave të tyre të zhveshjeve, pavarësisht gjinisë që u është caktuar në lindje.

Ndër të tjera, komuniteti gjithashtu ka kërkuar edhe që vendet e punës duhet të përpiqen drejt “krijimit të kodit të veshjes neutrale gjinore, banjave të të gjitha gjinive dhe mbulimit të kujdesit shëndetësor për punonjësit transgjinorë”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img