Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
36 %
3.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
37 °
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
35 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Komuniteti LGBT shpalos flamurin në mes të sheshit “Skëndërbej”, Altin Hazizaj: Tirana është më e rehatshme të jesh gay

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një flamur gjigant i komunitetit LGBT është ngritur në mes të sheshit “Skëndërbej” në Tiranë.

17 maji shënon ditën botërore kundër homofobisë dhe organizatorët kanë menduar të valvitin flamurin e ylberit  në mes të sheshit.

Pjestarë të shumtë të këtij komuniteti kanë ngritur zërin për të kërkuar të drejtat e tyre dhe të pranohen nga shoqëria. Mes të pranishmëve ishte edhe Drejtor i Qendrës për Mbrojtjen e të Drejtave të fëmijëve, Altin Hazizaj i cili tha se ndonëse Shqipëria në çdo fushë ka përparuar ky komunitet vazhdon të jetë i paragjykuar.

Bazuar në një raport Hazizaj thotë se komuniteti LGBT vazhdon të vuajë diskriminim dhe dhunën nga e gjithë shoqëria.Teksa, shtoi se organet shtetërore duhet të marrën masa për ti ofruar këtij komuniteti një punë dinjitoze.

“Komuniteti vazhdon të vuajë diskriminimin, dhunën, jo vetëm nga familja por edhe nga shoqëria.. Krimet e urrjetjes mbeten problem. Nëse do të shikoni në copëza komunitetin, është komuniteti trans më i paragjykuari. Komuniteti transgjinor vazhdon të mbijetojë falë prostitucionit. Ne nuk i kemi dhënë asnjë mundësi që të gjejnë një punë dinjitoze. Raporti vë në dukje çështjen e msave shtetërore që vazhdojën të jenë të mangat. Tirana është më e rehatshme të jesh gay dhe lezbi, pjesa jashtë Tiranës vazhdon të jetë qendra ku ka diskriminim”, tha Hazizaj.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img