Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kompania “United Airlines” do të blejë 15 avionë supersonikë, do të fluturojnë me shpejtësi marramendëse

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania e avionëve “United Airlines” ka njoftuar një marrëveshje për të blerë linja ajrore supersonike që lëvizin me 1,300 km/ orë.

“United” tha se do të blinte 15 aeroplanë ‘Overture’ nga kompania e hapësirës ajrore me bazë në Denver “Boom Supersonic” për të shtuar flotën e saj globale.

Avioni “Overture” pritet të dalë në vitin 2025 dhe të fluturojë në vitin 2026, ku pritet të transportojë pasagjerë deri në vitin 2029. Avioni i fundit supersonik i pasagjerëve, “Concorde”, hyri në qarkullim në vitin 1976 dhe vazhdoi fluturimin për 27 vite.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img