Hapësire reklamuese

Bota

Kompania “United Airlines” do të blejë 15 avionë supersonikë, do të fluturojnë me shpejtësi marramendëse

Shkruar nga Newsbomb
Kompania “United Airlines” do të blejë 15 avionë

Kompania e avionëve “United Airlines” ka njoftuar një marrëveshje për të blerë linja ajrore supersonike që lëvizin me 1,300 km/ orë.

“United” tha se do të blinte 15 aeroplanë 'Overture' nga kompania e hapësirës ajrore me bazë në Denver “Boom Supersonic” për të shtuar flotën e saj globale.

Avioni “Overture” pritet të dalë në vitin 2025 dhe të fluturojë në vitin 2026, ku pritet të transportojë pasagjerë deri në vitin 2029. Avioni i fundit supersonik i pasagjerëve, “Concorde”, hyri në qarkullim në vitin 1976 dhe vazhdoi fluturimin për 27 vite.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese