Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

Kompania e Donald Trump gjobitet me 1.6 milionë dollarë, nën akuzat e mashtrimit tatimor

Lajme të ngjashëm

Organizata Trump u gjobit me 1.6 milionë dollarë – dënimi maksimal i mundshëm – nga një gjykatës i Nju Jorkut të premten për drejtimin e një skeme të mashtrimit fiskal për një dekadë, një moment simbolik si i vetmi gjykim për një dënim penal që i është afruar ish-presidentit Donald Trump.

Dy entitete Trump, The Trump Corp. dhe Trump Payroll Corp., u dënuan muajin e kaluar për 17 krime, duke përfshirë mashtrimin tatimor dhe falsifikimin e të dhënave të biznesit.

Sipas ligjit të Nju Jorkut, gjoba më e madhe që kompanitë mund të gjobiten është rreth 1.6 milionë dollarë, një gjobë që Organizata Trump mund ta përballojë lehtësisht.

Biznesi i pronave të paluajtshme nuk rrezikon të çmontohet sepse nuk ka asnjë mekanizëm sipas ligjit për të shpërbërë kompaninë. Asnjë individ nuk do të shkojë në burg bazuar në vendimin e jurisë. Sidoqoftë, një dënim për krim mund të ndikojë në reputacionin dhe aftësinë e Organizatës Trump për të bërë biznes ose për të marrë kredi ose kontrata.

Trump dhe familja e tij nuk u akuzuan në këtë rast, por ish-presidenti u përmend në mënyrë të përsëritur gjatë gjyqit nga prokurorët për lidhjen e tij me përfitimet e pataksuara të dhëna për drejtues të caktuar, duke përfshirë apartamente të financuara nga kompania, qira makinash dhe shpenzime personale.

Një prokuror tha se Trump “sanksionoi në mënyrë eksplicite” mashtrimin tatimor.

Më shumë