Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Komiteti ‘pendohet’ që s’përforcoi rregullat anti-Covid, paralajmëron Bino: Ja kur vendosen masat e reja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

50743c15e845fa352dd8502a4d76a134

Shefja e Insitutit të Shëndetit Publik, Silva Bino ka deklaruar se situata e Covid-19 është shqetësuese.

Ajo u bëri apel qytetarëve për të respektuar me përpikmëri masat e vendosura për parandalimin e kësaj pandemie. Këtë deklaratë Bino e bëri gjatë vizitës së saj në qytetin e Kukësit, aty ku sot nisi vaksnimi i mjekëve dhe infermierëve.

Shefja e ISHP-së theksoi se ulja e orës policore zvogëloi numrin e shifrave të personave të prekur nga koronavirusi.

Në përfundim, Bino tha se të hënën e ardhshme pritet që të rishikohet si po ecën situata dhe në varësi të kësaj do të merren masat përkatëse për të ruajtura sigurinë dhe shëndetin e qytetarëve.

“Natyrisht situata është serioze, numri i lartë i rasteve, i të shtruarve në spitale të cilët mund të përfundojnë në intubim apo edhe numri i vdekjeve janë një kambanë alarmi dhe duhet të zbatohen masat. Nëse ne fund të javës, të hënën tjetër ne do të shohim sesi po ecën situata gradualisht dhe do të merren masat përkatëse sipas llojit të evoluimit të pandemisë në vendin tonë”,- u shpreh  Bino.

Më shumë

spot_img
spot_img