Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
61 %
3.1kmh
90 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Komiteti i Imunizimit rekomandon vaksinën për fëmijët dhe dozën e 3-të për këto kategori

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komiteti i Imunizimit në vendin tonë ka rekomanduar dozën e tretë të vaksinës anti-Covid për të gjithë ata qytetarë të cilët janë mbi 60 vjeç dhe për ata të cilët vuajnë nga sëmundje kronike.

Gjithashtu ata i kanë rekomanduar Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komitetit Teknik dhe vaksinimin e fëmijëve mbi 12 vjeç të cilët vuajnë nga sëmundje kronike.

Sipas Komitetit të Imunizimit, kjo kategori e fëmijëve duhet të vaksinohen me vaksinën “Pfizer”.

Vaksinimi me doza të treta dhe vaksinimi i fëmijëve mbi 12-vjeç tashmë është një praktikë që po ndiqet në shumë vende, ndërsa në vendin tonë ka patur disa debate nëse duhet të bëhet e njëjta gjë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img