Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
59 %
6.2kmh
75 %
Enj
15 °
Pre
8 °
Sht
8 °
Die
8 °
Hën
8 °
E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Komiteti i Ekspertëve nuk përjashton shtrëngimin e masave, Koraqi: Si pasojë e shtimit të rasteve do të kemi më shumë sëmundshëmri, ja kur pritet të qetësohet situata

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a2b543a6c137c31439254ad3c08be90a

Andi Koraqi, anëtari i Komitetit Teknik të Ekspertëve nuk e ka përjashtuar një shtrëngim të masave për parandalimin e përhapjes së virusit nëse do të ketë rritje të infektimeve në vendin tonë.

Edhe pse është rritur numri i pacientëve në spitale, Koraqi thotë se kjo nuk është si pasojë se virusi është bërë më agresiv, por sepse po koronavirusit po i mbivendosen edhe virozat e traktit respirator.

“Çdo masë, lirim apo shtrëngim bëhet në varësi të indikatorëve dhe indikatorët sugjerojnë këto masa. Kemi shtim të rasteve por jo agresivitet më të madh të virusit. Pra kjo është e pranuar nga të gjithë dhe si pasojë e shtimit të rasteve do të kemi më shumë sëmundshmëri, po ashtu edhe grupmosha më të mëdha me këtë prekshmëri të virusit”, tha Koraqi për Abc News.

Sipas tij, në Shqipëri mund të ketë një qetësim të situatës në muajt maj dhe qershor, por mund të ndohë edhe më herët nëse zbatohen masat e vendosura nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img