Tirana
few clouds
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
32 %
3.1kmh
20 %
Sht
34 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
38 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Komiteti i Ekspertëve: Masat anti-Covid nuk kanë ndryshuar, rastet e vdekjes kanë shkuar në 1.8%

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komiteti Teknik i Ekspertëve është mbledhur ditën e sotme ku kanë folur për situatën ndaj pandemisë.

Kryetarja e këtij komiteti, Mira Rakacolli, u shpreh se ka pasur një rritje të rasteve të reja kjo për shkak të variantit Delta të Covid-19 që po qarkullon në vend.

albsig

spring

Edhe pse kanë pasur një rritje të shifrave të të infektuar, drejtoresha e ISP, Albana Fico tha se masat nuk kanë ndryshuar.

“Sa i përket pozitivitetit të mostrës, mbetet në shifrën 7.8%. Raporti i infeksionit mes femrave dhe meshkujve mbetet 52 me 48. Raporti i fataliteteve është 1.8%. Grupmoshat 35-64 vjeç kanë një rritje në numër të konsiderueshëm të rasteve të reja. Saranda, Himara, Malësia e Madhe, Shkodra, Tirana dhe Vlora janë bashkitë me incidencën më të lartë. Masat nuk kanë ndryshuar”, tha Fico.

Masat që janë në fuqi:

Detyrimi i mbajtjes së maskës në ambientet e mbyllura

Ngrullumullimet jashtë deri në 50 persona duke respektuar distancimin social

Ora policore nga 24:00 deri në 06:00 dhe muzika deri në 23:00

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img