Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Komisioni Zgjedhor Gjerman nxjerr rezultatet e para: Numërohen 41 nga 299 zona elektorale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Zgjedhor Gjerman ka përditësuar rezultatin e zgjedhjeve në orën 23:00.

Sipas shifrave të publikuara, situata nuk duket e mirë për Unionin, Kristian Demokratët e CDU dhe partinë motër CSU.

Nga numërimi i 41 prej 299 zonave elektorale, rezulton se SPD ka fituar plot 23 për qind të votave, ndërsa CDU/CSU diku rreth 20 për qind. Shifrat tregojnë një rritje me 3 për qind për SPD-në krahasuar me zgjedhjet e katër viteve më parë.

Ndërsa CDU e CSU, kanë rënë të dyja me nga 4 për qind. Këto janë zgjedhjet e para që pas largimit të kancelares Angela Merkel.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img