Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
49 %
3.1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
12 °
E martë, 31 Janar, 2023

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nis certifikimin e 25 prillit, ndahen mandatet e partive për çdo Qark

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve të 25 prillit 2021. Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi është duke lexuar mandatet që ka marrë çdo forcë politike në të 12 qarqet e vendit.


Kundër këtij vendimi mund të bëhet ankim brenda tre ditëve, në Kolegjin e Ankesave dhe Sanksionave, nga dita e sotme që u bënë publike rezultatet. Vendimi me urdhër të Celibashit ka hyrë në fuqi menjëherë.

Qarqet dhe mandatet për çdo parti:

Gjirokastër
PS: 3 mandate
PD-AN: 1 mandat

Dibër
PD-AN: 3 mandate
PS: 2 mandate

Durrës
PS: 8 mandate
PD-AN: 6 mandate

Tiranë
PS: 18 mandate
PD-AN: 15 mandate
LSI: 2 mandate
PSD: 1 mandat

Shkodër
PD-AN: 5 mandate
PS: 3 mandate
PSD: 2 mandate
LSI: 1 mandat

Berat
PS: 5 mandate
PD-AN: 2 mandate

Kukës
PD-AN: 2 mandate
PS: 1 mandat

Korçë
PS: 6 mandate
PDD-AN: 5 mandate

Lezhë
PD-AN: 4 mandate
PS: 3 mandate

Vlorë
PS: 8 mandate
PD-AN: 4 mandate

Elbasan
PS: 8 mandate
PD-AN: 6 mandate

Fier
PS: 9 mandate
PD-AN: 6 mandate
LSI: 1 mandat

Më shumë


spot_img
spot_img