Hapësire reklamuese

Foto e Ditës

Komisioni për “Zgjedhoren”, lista me deputetët pjesëmarrës, kush zëvendëson Gridën?

Shkruar nga Newsbomb

Dritë në fund të tunelit. Pas një periudhe prej afro dy vitesh që Reforma Zgjedhora ka qenë e “ngrirë”, të premten 19 janar, ora 11:00 do të mblidhet Komisioni për Reformën Zgjedhore.

Në Komision do të marrin pjesë 18 anëtarë, nga të cilët 9 janë përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, 6 përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, 1 përfaqësues i Grupit Parlamentar Aleanca për Ndryshim, 1 përfaqësues i Grupit Parlamentar Demokraci dhe Integrim dhe një përfaqësues deputet i pavarur.

Deri më tani nga opozita kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në Komision Enkelejd Alibeaj, Kreshnik Çollaku dhe Eralda Tase (anëtare zëvendësuese e PD në Komision), deputetë këta të gjithë të grupuar krah Lulzim Bashës.

Pjesa tjetër e deputetëve nga opozita, Oerd Bylykbashi, Dashnor Sula, Fatmir Mediu, Shpëtim Idrizi, Linda Metaliaj dhe Petrit Vasili nuk kanë konfirmuar ende pjesëmarrjen e tyre në Komision.

Në listën e miratuar një vit më parë për pjesëmarrësit në Komision është edhe emri i ish-deputetes demokrate, Grida Duma, e cila me sa duket do të zevendësohet nga Eralda Bano e listuar në emrin e anëtarëve zëvendësues në Komsiionin për Reformën Zgjedhore. Theksojmë se nuk ka ende një njoftim zyrtar se nga cili deputet do të zëvendësohet Grida Duma.

Sondazh

Poll

Hapësire reklamuese