Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
75 %
1.5kmh
75 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
5 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Metës për Kodin Zgjedhor

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b5e65a97a804c65c4ddebd378f312a8e

Komisioni i Ligjeve ka rrëzuar sot dekretin e Metës për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Në mbledhjen që zgjati rreth dy orë, 17 anëtarët të cilët ishin prezent kanë votuar, 15 votuan kundër dekretit kurse vetëm 2 pro, Adriatik Alimadhi dhe Korab Lita.

Ky votim vjen në një kohë kur presidenti Ilir Meta ka kërkuar opinionin e Komisionit të Venëcias.

Ditën e djeshme, por edhe sot Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka bërë thirrje vazhdimisht që duhet të persin opinionin e Komisionit të Venecias dhe të mos e votojnë Kodin Zgjedhor në Kuvend.

Por vetëm pak më parë kryeministri Edi Rama është shprehur i prerë duke thënë se mazhoranca dhe vendi nuk do të humbin asnjë sekondë kohë sepse zgjedhjet e 25 prillit janë në prag dhe ata nuk do të futen në spiralen e “ekstremistit” Ilir Meta.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img