Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
0.5kmh
75 %
Mër
19 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian miraton rezolutën për Shqipërinë: Lufta kundër pastrimit të parave dhe dënimi për blerjen e votës janë kushte për negociatat

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka miratuar ditën e sotme raportin për progresin e Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit Europian.

Ky Komision u fokusua te përmbushja e 15 kushteve për çeljen e negociatave, ndërkohë që raporti fillestar iu nënshtrua amendimeve nga reporteri Lega dhe disa të tjerë.

Sipas këtij Komisioni, lufta kudnër pastrimti të parave dhe dënimi për blerjen e votës janë kushtet për të çelur negociatat e Shqipërisë me Bashkimin e Europian.

Amendimet e miratuara nga Grupi PPE:

1. Ngre shqetësimin për akuzat e blerjes së votës dhe thekson se ndjekja penale për këtë çështje është ndër kushtet e vendosura nga Këshilli në 25 Mars 2020
2. Mirëpret rezultatin pozitiv të marrëveshjes së 5 qershorit 2020, i cili zbatoi disa nga rekomandimet e OSBE / ODIHR, por vë në dukje dështimin për t’u mbështetur më tej në të dhe faktin se pavarësisht thirrjeve të përsëritura ndërkombëtare për të pritur opinionin e Komisionit të Venecias, hapat e mëtejshëm u morën pa një konsensus të gjerë ndërpartiak që rezulton në miratimin e ndryshimeve të diskutueshme të Kodit Zgjedhor në Tetor 2020 nga Parlamenti Shqiptar
3. Nënvizon problemet në lidhje me pastrimin e parave, veçanërisht në sektorin e ndërtimit dhe të pasurive të patundshme
4. Inkurajon zbatimin e plotë të rekomandimeve të Komisionit të Venecias të 19 Qershorit 2020 për të paketen  anti shpifje
5. Shpreh në mënyrë të përsëritur shqetësimin rreth masave të propozuara fillimisht nën të ashtuquajturën ‘paketë anti-shpifje’ dhe vëren se çdo rishikim i ligjeve të medias dhe Kodit Penal duhet të bëhet në një mënyrë transparente dhe gjithëpërfshirëse, duke garantuar se zërat dhe mendimet e shoqërisë civile, medias dhe gazetarëve të dëgjohen me qëllim të përmirësimit të lirisë së medias dhe mjedisit të punës së gazetarëve të pavarur

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img