Hapësire reklamuese

Politikë

Komisioni i Ekonomisë rrëzon dekretin e Nishanit për KLSH-në

Shkruar nga Newsbomb

Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar sot dekretin e presidentit Bujar Nishani për Kontrollin e Lartë të Shtetit.

Kreu i komisionit, Erjon Braçe e ka cilësuar të pavend këtë dekret. Kurse deputeti i Partisë Demokratike Ridvan Bode e ka mbrojtur këtë dekret, duke thënë se arsyetimi që ka përdorur presidenti Nishani është i drejtë, pasi sipas tij ‘’sa më rigoroz të jetë ligji aq më të pavarura janë institucionet në vend”

Presidenti Nishani kundërshtoi një nga pikat e ligjit, atë për shkarkimin e kreut të KLSH-së, duke e kthyer për rishqyrtim në muajin dhjetor. Nishani shfaqte shqetësimin e rregullimit të mandatit në rastet kur ai përfundonte dhe shkarkimin e kryetarit të KLSH-së.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese