Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Komisioni Hetimor nuk humb kohë, zhvillon sot mbledhjen e parë për shkarkimin e presidentit Meta, ja nga kush drejtohet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme Komisioni Hetimor i ngritur nga Kuvendi i Shqipërisë do të zhvillojë mbledhjen e parë për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Komisioni Hetimor do të hetojë për shkeljet në Kushtetutë që ka bërë presidenti Ilir Meta. Bëhet me dije se mbledhja do të zvillohet sot në orën 11:00. Kryetar i Komisionit do të jetë Alket Hyseni, ndërsa anëtarë janë edhe 3 deputetët opozitarë: Myslim Murrizi, Halil Jakimi dhe Arlind Çaçani.

Ky komision pritet që gjatë një periudhe një mujore të shqyrtojë argumentet e ngritura nga Partia Socialiste për shkarkimin e Metës. Sipas PS-së, Meta ka shkelur Kushtetutën në fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Kujtojmë që ditën e djeshme Komisioni Hetimor u ngrit me 7 vota pro, 6 kundër dhe 1 abstenim.

Komisioni Hetimor është i përbërë nga: Kryetar: Alket Hyseni; Nënkryetar Myslym Murrizi; Sekretar: Klotilda Bushka; Anëtarët Vasilika Hysi, Elena Xhina, Spartak Braho, Halil Jakimi, Nikolin Staka, Arlind Çarçani; Zëvendësues: Ermonela Felaj, Xhemal Qefalia dhe Eugen Bojaxhi.

Më shumë


spot_img









spot_img