Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Komisioni Evropian propozon paketën prej 750 miliardësh për rimëkëmbjen ndaj COVID-19, ja vendet që përfitojnë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Evropian ka propozuar një fond prej 750 miliardësh euro për rimëkëmbjen e ekonomisë pas goditjes nga COVID-19.

Nga shuma prej 750 miliardë euro, 500 miliardë euro do të shpërndahen në formën e granteve për shtetet anëtare, ndërsa 250 miliardë do të jenë të disponueshme në formën e një kredie.

Sipas ‘irishtimes’ shpërndarja e këtyre parave do të bëhet në bazë të goditjes që kanë pasur vendet nga pandemia.

Italia do të marrë 81.8 miliardë euro, Spanja 77.3 miliardë euro dhe Franca me 38.8 euro, Greqia do të marrë  22.5 miliardë euro.

“Tani është koha që Bashkimi ynë Evropian të kthehet në këmbët e tij dhe të ecë përpara për të riparuar dëmet dhe të përgatisë një të ardhme më të mirë për gjeneratën e ardhshme,” thuhet në dokumentin e Komisionit Europian.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img