Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Komisioni Evropian kërkon shtyrjen e hapjes së kufijve deri më 15 qershor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e9f766088a416fd485102de0424ad2f4

Komisioni Evropian ditën e djeshme  u bëri një kërkesë vendeve anëtare të BE-së dhe Europës për të zgjatur ndalimin e udhëtimit deri në 15 qershor.

Sipas, ‘The Indepedent’ Komisionerja e Brendshme e BE, Ylva Johansson tha se hapja do të bëhet me dy faza, fillimisht heqja e kontrolleve në kufijtë e brendshëm dhe pastaj kufizimet në kufijtë e jashtëm.

“Do të duhet të përfundojmë gradualisht kufizimet në lëvizjen e lirë dhe kontrollet në kufijtë e brendshëm, përpara se të heqim kufizimet e hyrjes në kufijtë e jashtëm dhe të garantojmë qasje në BE për shtetasit e vendeve të treta”, shpjegoi Johansson.

Nga vendimi i ri, mbyllja e kufijve deri më 15 qershor përjashtohen disa kategori, të cilët mund të udhëtojnë edhe gjatë kësaj kohe, siç janë qytetarët e BE-së, të huajt që kanë leje të përhershme qëndrimi në shtetet anëtare, personeli mjekësor, punëtorët sezonalë dhe të punësuarit në ndërmarrjet e transportit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img