Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Komisioni Europian kundër hapjes së llogarive në rubla për të paguar gazin rus  

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Hapja e llogarive në rubla, në bankat ruse për të paguar gazin, do të shkelte sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Kështu deklaroi sot Komisioni Evropian në dokumentet e tij udhëzuese të përditësuara.

Vendet e BE-së i kishin kërkuar komisionit se si të vazhdonin ligjërisht blerjen e karburantit rus, pasi Moska kërcënoi të ndërpresë furnizimet për ata që nuk paguajnë në rubla.

albsig

spring

“Kjo shkon përtej indikacioneve që ne u japim vendeve anëtare për atë që lejohej nën regjimin,” shtoi një zëdhënës i Komisionit Evropian në një konferencë për shtyp.

Kompanitë mund të vazhdojnë të blejnë karburant rus, ndërkohë që janë në përputhje me sanksionet e BE-së kundër Moskës, duke paguar në monedhën e rënë dakord në kontratat ekzistuese (shumica e kontratave të BE-së janë në euro ose dollarë) dhe duke deklaruar transaksionin të përfunduar kur ajo monedhë është paguar, jo pasi të konvertohet në rubla.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img