Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
30 %
1kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Komisioneri Hahn ‘ultimatum’ Maqedonisë: Të krijohet urgjentisht qeveria e re

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Eurokomisioneri, Johannes Hahn ka zhvilluar sot një vizitë në Maqedoni nga ku ka paralajmëruar Shkupin zyrtar që të krijojë urgjentisht qeverinë e re.

Pas një takimi që zhvilloi me partitë politike maqedonase, Hahn pohoi në profilin e tij në ‘Tëitter’ se rruga e BE-së është e hapur për Shkupin, ndërsa sipas tij koha ecën.

Ndër të tjera Hahn thotë se është i nevojshëm një qëndrim politik në vend të taktizimeve.

Prej kohësh Maqedonia është përfshirë nga një krizë politike pasi nuk është gjetur konsensusi mes partive për krijimin e qeverisë së re. Po ashtu, platforma shqiptare nuk ka gjetur mbështetje, duke u kundërshtuar dhe nga presidenti Gjergje Ivanonv.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img