Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
2.1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
27 °
Hën
22 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimimin e Berishës, kërkoi çregjistrimin e PD-së me kryetar Alibeajn

Lajme të ngjashëm

Kolegji Zgjedhor ka rrëzuar ankimimin e Sali Berishës për çregjistrimin nga zgjedhjet lokale të Partisë Demokratike, me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn.

“Në bazë të nenit 158/3 të Kodit Zgjedhor, me shumicë votash vendosi rrëzimin e kërkesë padisë, shpenzimet gjyqësore siç janëbërë. Ky vendim është i formës së prerë dhe ndaj tij nuk lejohet ankim. Vendimi  u shpall sot më 27.03.203”, bëri të ditur Kolegji.

Berisha kërkoi regjistrimin e PD-së të përfaqësuar nga ai si subjekt zgjedhor në zgjedhjet e 14 majit dhe rregullimin e pasojave, duke detyruar Komisionerin Shteëror të Zgjedhjeve të përfshijë PD-në e Berishës në Koalicionin e regjistruar në KQZ.

Kujtojmë se KAS vendosi regjistrimin e PD-së së Alibeajt në zgjedhjet e 14 majit. Pas vendimit të KAS Komisioni Qendror i Zgjedhjeve regjistroi Partinë Demokratike, me kryetar të komanduar, Enkelejd Alibeaj në zgjedhjet vendore.

Më shumë