Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
58 %
0.5kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
29 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Kolegji Zgjedhor i rrëzoi kërkesën, Idajet Beqiri: Do vazhdoj garën, dekreti i Metës i pavlefshëm dhe luftënxitës

spot_img

Lajme të ngjashëm

6bde4e5a0021d3b16c12eb828dc84f7a

Kolegji Zgjedhor la në fuqi zgjedhjet e 30 qershorit. Kolegji rrëzoi ankiminin e kreut të Partisë Unitetit Kombëtar, Idajet Beqiri, i cli kërkoi ç’regjistrimin nga zgjedhjet.

Ndërkohë, në një pronocnim për mediat, Beqiri u shpreh se vendim i Kolegjit është i detyrueshëm për të gjithë. Ai theksoi se tashmë do të vazhdojë garën.

“Do ti nënshtrohemi rregullave që të vazhdojmë garimin edhe për këto pak ditë që kanë mbetur. Përderisa rrëzohet kërkesa jonë do të thotë se në 30 qershor për shqiptarët do të ketë zgjedhje”, tha ai.

Më tej Beqiri u ndal edhe tek derketi i Presidentit Meta, për të cilin u shpreh se është ia pavlefshëm dhe luftënxitës.

“Unë thashë që përfaqësoj një subjekt politik, por vlerësimet e mia për dekretin, për mua është i pavlefshëm nga çdo pikëpamje, i rrëzuar edhe politikisht edhe moralisht. Madje për mua është luftënxitës”, tha ai , duke shtuar se: “Unë mund të kem mendime personale të mia, por problemi ishte se vendimarrja jonë ishte mbi të gjitha politike dhe juridike. Kur ndodhesh në dilema të tilla, një forcë politike serioze unë vlerësova që Uniteti Kombëtar, duhet ta bëjë dhed gjetëm zgjidhjen më të mirë se sa kjo që organi më i lartë të vendosëm ta ankimojmë për të mësuar nëse ka të drejtë KQZ apo Presidenti”, tha ai.

Më shumë

spot_img