Hapësire reklamuese

Sporti

KOKSH nis bashkëpunimin historik me Komitetin Olimpik Italian

Shkruar nga Newsbomb
KOKSH nis bashkëpunimin historik me Komitetin Olimpik Italian

Shqipëria vazhdon që të avancojë në sport, teksa së fundmi ka ardhur një tjetër bashkëpunim i rëndësishëm. Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka njoftuar ditën e sotme se është arritur marrëveshja për të bashkëpunuar me shtetin italian në Lëvizjen Olimpike.

Me ftesën e marrë nga Presidenti i KOKSH, Fidel Ylli, për herë të parë në histori, vendin tonë e ka vizituar Presidenti i Komitetit Olimpik Italian, Giovanni Malago. Të dy presidentët nënshkruan një memondarum bashkëpunimi, që konsiston në ofrimin e një ekspertize të nivelit të lartë nga Italia, ndihmë në kualifikimin e trajnerëve shqiptarë, ngritja e kampeve për sportistët, promovimi i lëvizjes olimpike, si edhe një suport cilësor në çështjet e mjekësisë sportive.

Delegacioni italian u prit gjithashtu edhe nga kryeministri Edi Rama, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Orgeta Manastirliu si dhe zv.ministri i Sportit, Endrit Hoxha.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese