Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Kokaina në portin e Durrësit: Anija me kapiten rus u nis nga Kanadaja, ndaloi në Kolumbi (DETAJE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Anija e bllokuar pas gjetjes së një ngarkese prej rreth 53 kilogram kokainë, ishte nisur nga Kanadaja dhe kishte ndaluar në një port të Kolumbisë, përpara se të mbërrinte në portin e Durrësit ku edhe u zbulua ngarkesa.

Anija është me origjinë ruse, dhe po ashtu kapiteni i saj, i cili u shpreh i revoltuar për dy kontrollet e policisë. “Erdhët dhe kontrolluat dje, por nuk gjetët asgjë. Nuk kam asnjë dijeni për pako kokaine në anijen time”, mësohet të ketë thënë kapiteni rus i anijes të ngarkuar me qymyr.

albsig

spring

Në pyetje janë marrë edhe administratorët e kompanisë që kishte porositur qymyrin, por janë lënë të lirë për mungesë të provave. Është e paqartë nëse ka shqiptarë të përfshirë në këtë trafik, apo nëse është përfshirë vetë ekuipazhi i huaj i anijes ruse.

Anija “Unistream” po transportonte 6,500 ton qymyr, ndërsa kokaina u gjet e fshehur në dy çanta në mes të ngarkesës së qymyrit. Anija është në pronësi të një kompanie gjermane, “Unistream GMHB &CO KG”, e cila ka në total 27 anije.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img