Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
26 %
2.1kmh
0 %
Mër
2 °
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Kokaina në kontenierin e bananes në Durrës, Artan Hoxha: Droga është futur në Port, u konstatua i dëmtuar por…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari i njohur, Artan Hoxha ka folur në lidhje me kokainën që u gjet pak ditë më parë në Portin e Durrësit në një kontenier me banane.

Sipas tij droga është futurenë kontenierin që kishte banana në momentin që kanë zbritur nga anija, kur kanë qenë në pritje për t’u futur në skaner.

Gazetari tregoi se autoritetet kishin parë që kontenieri ishte i prekur dhe për këtë kanë njoftuar kompaninën “Alba Exotic Fruit” me pronarë Eduart Dautin. Sipas Hoxhës, Dauti ka kërkuar që të njoftohet policia, pasi ai nuk ka lidhje me kontenierin, por vetëm me mallin që ndodhet brenda, por që nuk dihet nëse është njoftuar policia, por autoritet kanë vendosur dy kapakë, për të mbuluar pikërisht vendin ku ndodhej droga.

Hoxha ndër të tjera ka hedhur akuza duke thënë se dorga në kontenier mund të jetë vendosur nga persona që janë ta autorizuar për t’u futur në portin e Durrësit.

“Në këtë numër vërejmë që kontenieri është i prekur dhe në pjesën frigoriferike kanë hapur dy kasa. Kur autoritetet kanë kërkuar që të merren masa se prishet produktori. Kontenierët që vinë nga jashtë nuk kalojë në skaner direkt, shkarkohen dhe presin deri sa t’u vi radha për t’u futur në skaner. Nga momenti që zbret nga anija deri në momonetin e skanerit kontenieri rri në port. Askush nuk e di se cfare ka. Ndërhyrja është bërë në port.

Ky konterier nuk i punon mirë frigoriferët  e kemi gjetur të hapur. Kompania njofton “Alba Exotic Fruits” që të merren masa dhe mos prishet produkti. Kuptohet që ndërhyra ëhstë bërë aty se bananet nuk ishin prishur. Menjëherë kompani i thotë ne nuk jemi autoriteti portual, njoftoni policinë se cfarë ka ndodhur. Kontenier nuk kishte shkruar ende në skaner. Porti është me kamera. Është mbajtur në heshtje nuk është njoftuat kush, dhe është gjetur zgjidhje me i vënë disa kapak të rinj. Aty besoj është futur edhe droga. Është njoftuar kompania, prokurori kanë blerë dy kasa,” tha Hoxha ndër të tjera

Më shumë


spot_img

spot_img