Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Kokaina, Gjykata lë në burg 4 anëtarët e dyshuar të grupit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbeten në burg edhe 4 pjestarët e tjerë të dyshuar të grupit kriminal, të cilët u arrestuan gjatë aksionit të policisë ‘’Xibraka’’. Në një seancë me dyer të mbyllura Gjykata e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e Prokurorisë duke vendosur “arrest me burg” për dy vëllezërit Arjan dhe Kelmend Dalipi, Gentjan Gjonajn dhe Sajmir Batkun.

Një ditë më parë mbetën në ‘’arrest me burg’’ edhe 5 pjestarët e tjerë të dyshuar, mes të cilëve edhe nipi i ish-diktatorit Hoxha, Ermal Hoxha, Ilir Hyseni, Kastriot Imeri dhe dy kolumbianët Cezar Avila dhe Walther Moreno.

Menjëherë pas dhënies së masës së sigurisë, avokati i Ermal Hoxhës, Asad Hadëraj ka deklaruar se klienti i tij pranon se i ka shoqëruar dy kolumbianët, por ka qenë vetëm taksisti i tyre.’’Po, I ka shoqëruar dy kolumbianët. Çdonjëri nga ne mund të shoqërojë persona për interesa ekonomike.  Ai ka shoqëruar dy kolumbianët, ata e kanë paguar si taksist. Ne do të ndjekim shkallët e gjykimit. Ermal Hoxha s’ka makinë të tijën, nuk ka lëvizur me Ferrari nëpër Tiranë, është i papunë, i pashtëpi, është me qira. Klienti im nuk e pranon akuzën sepse nuk ka kryer vepër penale. Me makinën e vëllait të tij i ka shoqëruar kolumbianët’’, reagoi avokati i Ermal Hoxhës.

Gjatë operacionit të emërtuar ‘’Xibraka’’ u sekuestruan 121 kilogramë drogë, ku rreth 100 kilogramë ishte kokainë e përzier, 18 kilogramë kokainë e pastër dhe 3 kilogramë kokainë e papërpunuar, si dhe 3 deri në 4 ton përzierës. Godina, në brendësi të së cilës ndodhej edhe laboratori i kokainës në Xibrakë të Elbasanit, ishte kamufluar si magazinë e bimëve mediciale.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img