Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Kohë të vështira për Buckingham Palace, mbyllet nga Covid, humben miliona stërlina dhe qindra mbeten të papunë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

aaa6c159e0f365d101c6c59dfdb54ef2

Kohëra të vështira për Buckingham Palace.

Mbretëresha Elisabetta refuzon të hapë shtëpitë e saj, ndërkohë që Carlo kërkon ti transformojë në një atraksion turistik. Por pandemia ka prekur shtëpitë e Mbretëreshës, duke e detyruar ti mbyllë të gjitha rezidencat, normalisht të hapura për publikun në këtë periudhë të vitit. Dhe ndërmjet tyre, Buckingham Palace është më në rrisk.

Pallati më i famshëm në botë, nuk mund të hapet deri në fillim të vitit tjetër, pasi përgjegjësit kuptuan se nuk mund të garantojnë sigurinë e stafit dhe vizitorëve. Ndërkohë që flitet se do të ketë qindra pushime nga puna, me ndërprerjen e shumë projekteve artisitike që duheshin për shpenzimet në 775 dhomat, dhe që krijohet një boshllëk me miliona stërlina të humbura. Për të mos folur për punët e ristrukturimit në disa pjesë të pallatit.

Çdo vit, Buckingham Palace hapet për publikun nga korriku në tetor ndërkohë që 19 dhoma përdoren për punë të rëndësishme si dasma mbretërore, bankete shtetërore, dhe vizita në kopshtet e jashtëzakonshme që kurohen personalisht nga Sovranja dhe ekspertët e saj kopshtarë. Të gjitha këto pretendohet se mund të hapen në 2021.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img