Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
3.1kmh
100 %
Hën
18 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
21 °
Pre
27 °
E hënë, 26 Shtator, 2022

“Koha për vendime radikale”, Europa po përgatitet për epokën post-Merkel

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ndërkohë që Kancelarja Merkel po zhvillon vizitën e saj të fundit zyrtare në Tiranë, Europa po përgatitet për një epokë të re.

“Koha për të mbajtur qëndrim”: epoka post-Merkel ka nevojë për drejtim të ri radikal, thotë studimi i fundit i publikuar nga The Guardian sot. Sipas këtij studimi qasja e ndërtimit të konsensusit të kancelares gjermane nuk është më e qëndrueshme në Evropën e goditur nga kriza.

Pas 15 vitesh “Merkelizëm”, qasja neutrale e kancelares gjermane për ndërtimin e konsensusit do të thotë që shumë evropianë e pranojnë vendin e saj si udhëheqëse të BE-së, por Berlini pas Angela Merkelit do të duhet të ndryshojë rrënjësisht metodën, sipas një studimi.

“Angela Merkel ka ardhur për të mishëruar një Gjermani të fortë dhe të qëndrueshme, duke u pozicionuar si spiranca e Evropës edhe pse më shumë se një dekadë krizash,” tha Piotr Buras, bashkëautor i raportit nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR).

 “Por‘ Merkelizmi ’nuk është më i qëndrueshëm. Merkel mund të ketë menaxhuar me përpikëmëri status quo -në në të gjithë kontinentin, por sfidat me të cilat përballet Evropa tani – pandemia, ndryshimet klimatike, konkurrenca gjeopolitike – kërkojnë zgjidhje radikale, jo ndryshime kozmetike. BE ka nevojë për një Gjermani vizionare. ”

Studimi, i bazuar në sondazhet në 12 shtete anëtare të BE -së, gjeti mbështetje “të fortë dhe të vazhdueshme” për udhëheqjen gjermane brenda bllokut dhe miratimin e qëndrueshëm për kancelaren, e cila jep dorëheqjen këtë muaj përpara zgjedhjeve federale.

Një shumicë e madhe (41%) e të anketuarve, përfshirë shumicën në Holandë (58%), Spanjë (57%) dhe Portugali (52%) thanë se do të favorizonin Merkelin mbi Emmanuel Macronin e Francës në një garë hipotetike për presidentin e BE -së.

Shumica në të 12 vende gjithashtu thanë se ata i besuan Gjermanisë për të mbrojtur interesat e tyre në një sërë çështjesh, duke përfshirë politikën ekonomike dhe financiare (36%).

Edhe vendet me politika shumë të ndryshme, si Spanja (45%) dhe Hungaria jo-eurozonë (50%), mbështetën lidershipin ekonomik gjerman, ndërsa edhe niveli i ulët prej 24%i regjistruar në Itali ishte përgjigjja më e fortë mes atyre që shprehën një opinion.

Sidoqoftë, mbështetja për Berlinin si një udhëheqës i mundshëm gjeopolitik ishte dukshëm i ulët. Vetëm 25%e të anketuarve menduan se Gjermania duhet të merret me marrëdhëniet e BE -së me SHBA -në, për shembull, me mbështetjen që Berlini të marrë drejtimin në marrëdhëniet e bllokut me Rusinë (20%) dhe Kinën (17%) edhe më të ulëta.

Raporti zbuloi një shkëputje midis mënyrës se si evropianët e shohin Gjermaninë dhe asaj që Gjermania e sheh veten, me të anketuarit gjermanë që ende nuk janë bindur se vendi i tyre mund ose duhet të luajë një rol më të madh brenda BE -së.

Vetëm në çështjen e mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe demokracisë, më shumë se një e treta (38%) e gjermanëve thanë se vendi i tyre mund të mbrojë interesat e BE-së

Gjermanët ishin gjithashtu pesimistë për të ardhmen post-Merkel të vendit të tyre, me një shumicë (52%) që besonin se “epoka e saj e artë” kishte kaluar – një pikëpamje e ndarë nga një pakicë e konsiderueshme (34%) në 12 vendet e anketuara.

Autorët thanë se sondazhi tregoi se për të ruajtur reputacionin dhe besimin që ka krijuar nën udhëheqjen e Merkel, Gjermania duhet të rimendojë rrënjësisht politikat e saj në BE, duke shkuar përtej Merkelizmit për t’u përballur me shtetet anëtare si Polonia dhe Hungaria që akuzohen për shkeljen e vlerave të bllokut.

Përtej kufijve të Evropës, Gjermania gjithashtu duhet të ndryshojë politikën e saj të jashtme më të gjerë, argumentuan ata, duke gjetur një mënyrë për të përdorur ndikimin e saj ekonomik dhe politik për të mbrojtur interesat dhe parimet e Evropës, për shembull, duke punuar ngushtë me administratën e Joe Biden në një qasje transatlantike ndaj Kinës.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img