Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
28 °
Hën
31 °
Mar
34 °
E premte, 12 Gusht, 2022
spot_img

Kodrat e Ardenicës në Lushnje përfshihen nga flakët, rrezikohen banesat

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një zjar masiv ka përfshirë dhjetëra hektarë me sipërfaqe pyjore kryesisht me pisha dhe vreshtari kanë kodrat e Ardenicës dhe Kolonjës në Lushnje.

albsig

Zjarri që ka marrë përmasa të mëdha besohet se është shkaktuar nga një shkëndijë elektrike më pas i ndihmuar dhe nga erërat e forta është përhapir në një zonë të konsiderueshme.

Ndërkohë zjarrfikësit kanë mberritur në vendngjarje, por për shkak të terrenit tejet të vështirë nuk kanë mundur dot të izolojnë flakët.   Mësohet se zjarri deri tani nuk rrezikon banesa, por nëse vazhdon me këto ritme mund të krijojë probleme serioze për banorët e fshatrave aty pranë.

Bëhet me dije se rreziku bëhet më i madh duke qenë se në zonë ka ende municione të pa shpërthyera që nga viti 1997. Ndërkohë në këtë aksion të zjarrfikësve në ndihmë u kanë ardhur dhe vetë banorët që janë duke ndihmuar me mjete rrethanore por edhe me puset e hapura në mënyrë private.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img