Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
1.5kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
2 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Kodi Zgjedhor në Venecia, Balla: E mirëpresim opinionin e tyre, por do adresohet pas 25 prillit. Meta do të pengojë zgjedhjet

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2f8d28f0dca7e976fafe9e1b72b0f9be

Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla, ka thënë sot në një deklaratë për mediat, se opinionet e Komisionit të Venecias, janë gjithmonë të mirëpritura në Kuvend, por në lidhje me ato për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, Balla tha se do të adresohen pas 25 prillit, pasi koha nuk pret.

Ndër të tjera ai tha se Meta nuk ka për qëllim që të rregullojë ligjishmërinë e Kodit, por do që të pengojë zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Balla: Është e papranueshme dhe duhet refuzuar përpjekja e Ilir  Metës për ta futur vendin në një spirale dhe aventurë të rrezikshme kur kanë mbetur dhe pak ditë nga zgjedhjet. Meta në asnjë moment me këtë dekret nuk ka pasur qëllim të rregullojë ligjin, por ka qenë sabotimi dhe dëshira për të penguar zhvillimin normal të zgjedhjeve të 25 prillit. Për shumicën në këtë Kuvend Komisioni i Vencias është i mirëpritur për të dhënë një opinion të pjekur. Ai opinion do të diskutohet nga të gjitha forcat politike, por do të mbetet për t’u adresuar përtej 25 prillit. Nuk kemi kohë për të humbur dhe për të hyrë në një aventurë. Siç e dini implementimi i ligjit zgjedhor kërkon kohën e vet. Duke qenë se ne tani kemi një kod zgjedhor ku qytetarët shqiptarë do të votojnë dhe për kandidatët, kjo është një kohë e volitshme, e shkurtët që të përgatitet procesi zgjedhor. Pas publikimit të ndryshimeve të Kodit Zgjedhor në Fletoren Zyrtare, Kodi Zgjedhor është tashmë i pandryshueshëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img