Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

KLP miraton emrat e 20 prokurorëve, do vlerësohen gjatë vitit 2023

spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar në mbledhjen e fundit, më 30 n 30 nëntor, ka hedhur shortin dhe ka përcaktuar 20 prokurorë të Republikës që do të vlerësohen nga ana etike dhe profesionale, gjatë vitit 2023.

Së bashku me prokurorët, u përzgjodhën edhe relatorët përkatës si dhe këshilltari ligjor që do të merren me procedurat e vlerësimit, siç shihet në tabelën e mëposhtme, njoftuar nga Qeveria e Prokurorëve.

Ky shortim bëhet me synim  vlerësimin e punës dhe të aftësive profesionale e morale të prokurorëve, për efekt të qëndrueshmërisë në detyrë, ngritjes në karrierë apo caktimin në funksione drejtuese, si dhe për të përmirësuar dhe zhvilluar punën personale dhe organizative.

“Sistem i Vlerësimit të Punës dhe Aftësive Profesionale dhe Morale të Prokurorëve”, SVPAPMP, është tërësia e kritereve dhe rregullave, për vlerësimin e punës, aftësive profesionale dhe morale të prokurorëve, në bazë të treguesve kryesore siç janë: – aftësia profesionale; – aftësia personale; – aftësia dhe qëndrimi shoqëror; – aftësia drejtuese/menaxhuse; – respektimi i disiplinës në punë; – masat disiplinore.

Më shumë


spot_img

spot_img