Hapësire reklamuese

Bota

Kjo fjali e vetme mund të bllokojë një iPhone

Shkruar nga Newsbomb

Mjafton një fjali e vetme e dërguar nëpërmjet mesazhit që të bllokojë telefonin e llojit iPhone.

Problemi i raportuar në rrjetin social “Reddit”, mund të bllokojë telefonin në të cilin shkon mesazhi, të shkaktojë “reboot” apo të bllokojë përdoruesin duke mos qenë në gjendje të përdorë aplikacionin e mesazheve.

Fjalia përmban karaktere në anglisht, arabisht, marathi dhe gjuhën kineze, çka i ka bërë komentuesit të spekulojnë se problem ka lidhje me procesimin e tekstit “Unicode” nga sistemi i operimit iOS.

Ky është teksti që shkakton probelemin (Kujdes! Mos e dërgoni te miqtë tuaj. Me fuqi të mëdha vijnë edhe përgjegjësi të mëdha):

effective. Power لُلُصّبُلُلصّبُررً ॣ ॣh ॣ ॣ 冗

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese