Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Die
31 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Kjo është shpella-shtëpi që u përdor nga një mbret anglez (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Arkeologët në Angli kanë zbuluar një shpellë anglo-saksone, për të cilën thonë se mund të ketë qenë shtëpia e mbretit i cili u bë shenjtor.

Mendohet se shpella daton nga fillimi i shekullit të 9-të, banesa në qarkun qendror anglez të Derbyshire u zbulua nga një ekip nga Universiteti Bujqësor Mbretëror (RAU) dhe Arkeologjia Wessex, sipas një njoftimi për shtyp.

Ekipi kreu një studim të hollësishëm të shpellave të Kishës Anchor në jug të Derbyshire, duke arritur në përfundimin se shpellat ndoshta datojnë nga periudha e hershme mesjetare sesa nga shekulli i 18-të siç mendohej më parë.

Portat dhe dritaret e ngushta të këtyre shpellave i ngjajnë arkitekturës saksone.

Më shumë

spot_img
spot_img