Tirana
clear sky
-2.5 ° C
-2.5 °
-2.5 °
50 %
2.6kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Kishte muaj që shpërndante informacione “të rreme” në rrjetet sociale, QSUT ndërpret marrëdhëniet e punës për mjekun e Urgjencës Ilir Allkja (DOKUMENTI)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është pushuar nga puna mjeku i Urgjencës Kombëtare pranë QSUT-së Ilir Allkja.

Bëhet me dije se mjeku është shkarkuar nga detyra për shkak të shkeljes së etikës në punë.

“Reagimet e vazhdueshme të mjekut Ilir Allkja në mediat sociale dhe audiovizive të cilat konsistojnë në disinformim të publikut, deklarime të rrema, përhapje paniku si dhe ushtrim të presionit psikologjik mbi administratën si dhe në Memo të Drejtorisë së Burimeve Njerzore dt. 29.12.2020, mbi problematikat e shkaktuara nga mjeku Allkja vendos:

I. Z. Ilir Arif Allkja. punonjës i këtij institucioni me detyrën mjek pranë Urgjencës Mjeksore Paraspitalore te, Polit të Administrimit të Integruar të Spitalit Polivalent, i ndërpriten marrëdhëniet kontraktuale me  qsut “Nënë Tereza” për shkak të të shkeljes së rëndë të,

– Kodit Etik të punonësve të QSUNT. Neni IV “Ruajtja e informacionit dhe komunikimi me Publikun” në tërësi dhe në veçanti pikat 4.4 dhe 4.5, sipas të cilave; ,,

“4.4 Çdo punonjës gëzon lirinë e opinionit personal, por duhet të respektojë ruajtjen e konfidencialitetit në qëndrimin apo deklaratat me median e shkruar dhe elektronike dhe përgjithësisht gjatë kohës së ushtrimit të funksionit në zhatim të rregullave të institucionit  dhe parashikimeve ligjore,” thuhet ndër të tjera në vendimim e firmosur nga Enkelejdi Joti.

Prej fillimit të pandemisë mjeku Allkja në ahumë raste ka denoncuar kushtet ku janë të detyruar të punojnë stafet mjekësore.

vendimi-1.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img