Tirana
broken clouds
16 ° C
16 °
16 °
39 %
1.5kmh
75 %
Pre
14 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
13 °
Mar
14 °
E premte, 16 Prill, 2021
spot_img

“Kishte kollë me gjak, e dija që s’do ja dilte”, e bija gazetare flet për ikjen Arben Kosturi, aktivistit që nuk e fitoi dot betejën me Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Enxhi Kosturi, vajza gazetare e Arben Kosturit, aktivist dhe gazetar i njohur në Korçë, ka treguar momentet kur babai i saj u infektua me Covid-19, betejë të cilën fatkeqësisht e humbi.

“Para se të jepte shpirt më shkruan një mesazh dhe më thotë ti je damari im kryesor i zemrës dhe tani kur flasim edhe bashkë më duket si gënjeshtër, nuk e besoj sikur babi im ka humbur jetë, më duket sikur nga momenti në moment do më marrë në telefon, nuk e besoj dot”, ka treguar vajza e gazetarit Kosturi në emisionin Rudina.

Rudina Magjistari: Si ishte historia e tij e Covidit?

Enxhi Kosturi: U sëmur vëllai në fillim, më pas mami dhe motra. Ai u bë doktori i familjes tonë, duke i bërë injeksionet. Kur pastaj u sëmur vetë dhe i thoja gjithmonë kur përgatitesha për në emisionin e mëngjesit “Aldo Morning Shoë”, ju bini erë Covid, ai qeshte. I thoja bëni një tampon se nuk ju kushton asnjë gjë, plus që është dhe falas. Kur e bëri tamponin, ai e përjetoi shumë, i doli pozitiv, e mjekova në shtëpi vetë 2 javë. Nuk donte të hipte në makinën time duke thënë që Enxhi do të ta ngjis.

Rudina Magjistari: Ai kishte shfaqur simptoma dhe nuk donte të bënte tampon?

Enxhi Kosturi: Ne e dinim se ishte ndonjë gjendje e lehtë gripale, nuk e menduam që ishte Covid. Ka qëndruar 1 javë pa mjekime, ka pasur temperaturë, djersë të ftohta dhe neglizhenca e tij bëri babi më ka lënë. Për 3-4 ditë u mjekua me antibiotikë etj, po shikoja që ai po pështynte gjak, nuk më pëlqente, në shtëpi kishte bërë një trombozë në mëlçi, njoftuam mikun e tij shefin e urgjencës të Korçës dhe vjen e i thotë ore Beni po ti sikur ke pirë raki se babi im nuk pinte as raki as alkool.

Pas tre ditësh e çova, i bëra një skaner, ai ishte 88% i prekur në mushkëri. Edhe mjekja kur e çuam tek Shefqet Ndroqi, tha nuk kam se çfarë t’i bëj, do bëj të pamundurën. Që në datën 26 Shkurt që e kam shtruar babin në spital ai hante ushqim, flisnim në Skype, flisnim në mesazhe, më pyeste ke dalë në emision, më thoshte më bëj një përshëndetje. Fliste sikur të ishte në momentet e fundit të tij. Gjithmonë më thoshte po u sëmura unë, ti je energjia ime, duhet të bëhesh shumë e fortë sepse t’i je djali i shtëpisë.

Pastaj në 14 Mars i çoj një mesazh dhe i them babi gëzuar Ditën e Verës edhe pse je në spital. Më tha gëzuar shpirt edhe pse oksigjeni im po bie. Unë e dija që ditën e parë që e kam çuar babin që nuk do shpëtonte, pavarësisht se mamit nuk i tregoja, qoftë familjarëve të tjerë. Unë kam qenë vetë në ambulancë kur e kam shoqëruar dhe më thosht Enxhi duhet të bëhesh shumë e fortë. Babi im nuk ia doli sepse ky është një neglizhim që bëri babi im, kjo që më ndodhi nuk ia uroj askujt që.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img